Dlaczego i jak musisz ubezpieczyć kredyt hipoteczny?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - czym jest ubezpieczenie i na wypadek jakich zdarzeń w życiu trzeba posiadać polisę?

Czym jest ubezpieczenie i na wypadek jakich zdarzeń w życiu trzeba posiadać polisę wie zdecydowana większość z nas. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że również w przypadku kredytu hipotecznego należy mieć właściwą ochronę.

 

Nie bez powodu mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. W tym powiedzeniu zawiera się mądrość narodu i jest w nim więcej prawdy niż mogłoby się początkowo wydawać. Skoro zatem człowiek roztropny i zapobiegliwy asekuruje się na wszelki wypadek, to i Ty także powinieneś być ubezpieczony, tym bardziej biorąc kredyt hipoteczny. W swoich czterech ścianach lepiej spać spokojnie, a my podpowiadamy, jak to zrobić.

Pilnuj swojego dobytku

Szeroka ochrona przy kredycie hipotecznym opiera się na trzech podstawowych filarach: ubezpieczeniu nieruchomości oraz ubezpieczeniu na życie i od utraty pracy. Pierwszy jest chyba najważniejszy i stanowi podstawę dla pozostałych, ponieważ bank wymaga, abyś ubezpieczył nieruchomość już w momencie zawarcia umowy o kredyt hipoteczny. Jednakże musisz pamiętać, że zakres tego rodzaju ubezpieczenia może być różny i standardowo obejmuje tylko mury oraz ewentualnie elementy stałe, jak okna czy drzwi.

Dlaczego zatem bank – wydawać by się mogło – oczekuje tak niewiele i w tym przypadku nie wymaga od ciebie, abyś zabezpieczył również wyposażenie? Otóż chodzi o to, że nieruchomość będąca przedmiotem finansowania jest sama w sobie zabezpieczeniem udzielonego kredytu i jej wartość nie może ulec obniżeniu w trakcie trwania umowy. To, co znajduje się w środku ma dla banku drugorzędne znaczenie. Jeśli jednak w wyniku zdarzenia losowego dojdzie do uszkodzenia nieruchomości, interes kredytobiorcy jest chroniony na równi z interesem banku. Musisz tylko pamiętać, aby terminowo odnawiać polisę.

Potrzebujesz wsparcia w wyborze ubezpieczeń?

Skontaktuj się z ekspertem mFinanse

Nie zapominaj o sobie

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie finansowe, najczęściej na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Nikt nie lubi rozmawiać o śmierci, na pewno nie jest to prosty temat, ale odejście kredytobiorcy ma niestety nie tylko emocjonalny, ale również bardziej przyziemny wymiar. Aby uniknąć problemów finansowych i zabezpieczyć bliskich przed nimi, rozwiązaniem jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego od śmierci. To drugi, pewny filar w naszym zestawieniu.

Ostatnim rozwiązaniem asekuracyjnym jest ubezpieczenie od utraty pracy. Zanim kredyt hipoteczny zostanie przyznany, bank każdorazowo bada zdolność kredytową, czyli m.in. ocenia wysokości dochodów i źródła, z którego pochodzą. Twoje wynagrodzenie jest podstawową gwarancją terminowej spłaty kredytu. W razie utraty pracy pojawia się zatem uzasadniona obawa, że nie uda się na czas wywiązać z zobowiązań. Posiadając jednak ubezpieczenie na wypadek takiej sytuacji gwarantujesz sobie, że to ubezpieczyciel będzie spłacał raty za Ciebie. Ty za to w międzyczasie znajdziesz nową pracę i wszystko pójdzie dalej zgodnie z planem.

 

Cezary Mucha

Ekspert mFinanse

Warszawa

Jeśli artykuł nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania, skontaktuj się ze mną.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kredycie hipotecznym?
Wypełnij formularz - Ekspert mFinanse skontaktuje się z Tobą.Nota prawna

test