Zawalcz o tańszą hipotekę i wróć z tarczą!

Tańsza hipoteka jest możliwa, a my zdradzamy sposoby, jak tego dokonać. Nie czekaj i bierz los w swoje ręce!

Na łączny koszt kredytu hipotecznego i wysokość miesięcznej raty składają się różne opłaty. Całe szczęście, że wysokość niektórych z nich można negocjować i wyjść z banku z tańszą hipoteką.

Marża banku i prowizja za udzielenie finansowania to podstawowe parametry każdego kredytu hipotecznego, które wpływają na jego ostateczne oprocentowanie. Ich wysokość bank ustala niejako samodzielnie, kierując się przy tym indywidualną polityką i bieżącymi warunkami rynkowymi. To mimo wszystko dobra wiadomość, bo oznacza, że wielkość marży i prowizji – w przeciwieństwie choćby do WIBOR-u – można z bankiem negocjować.

Niższa marża w dłuższej perspektywie

Negocjacje cenowe z bankiem w żadnym wypadku nie przypominają tych, które znane są niejednym podróżnikowi z tureckich bazarów. Choć de facto polegają na tym samym. Kredytobiorca chce kupić jak najtaniej, a bank – sprzedać jak najdrożej. Tyle z podobieństw, bo w tym przypadku nie chodzi wyłącznie o targowanie i uścisk dłoni na koniec. Tutaj gra toczy się o znacznie większą stawkę. Bank stosuje więc różne ciekawe metody, aby oczarować produktem i na koniec wyjść na swoje. Oczywiście nie oznacza to, że kogoś oszukuje. Wręcz przeciwnie, prowadzi po prostu swoją, z góry przemyślaną grę.

Dowiedz się, jak przygotować się do kredytu hipotecznego.

Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów jest oferowanie marży, której wysokość uzależniona jest od okresu finansowania. Sprawdzono, że im dłuższy czas kredytowania, tym lepiej skupić się na negocjacji marży, biorąc przy tym poprawkę na to, że konieczne będzie zapłacenie prowizji i może być ona wyższa niż w innych przypadkach. Tak czy inaczej, oferta kredytu hipotecznego skonstruowana w ten sposób – jeśli nie zamierzamy spłacić zobowiązania przed czasem – jest najbardziej korzystna. Taki kredytobiorca zapłaci łącznie nawet o kilka, kilkanaście tysięcy złotych mniej, oczywiście w zależności od wysokości kredytu.

Sprinterzy bez prowizji

Jeśli jednak Szanowny Kredytobiorco zamierzasz wcześniej oddać bankowi, co jego, to lepiej zgodzić się na wyższą marżę i wynegocjować jak najniższe koszty dodatkowe. W takim wypadku banki mogą w ogóle zrezygnować z pobierania prowizji od udzielenia kredytu na rzecz większych zysków z innych źródeł lub obniżyć ją tak, że będzie symboliczna.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze kredytu hipotecznego, skontaktuj się z ekspertem mFinanse

Niezależnie jednak od wyboru – długi okres i niższa marża czy krótki czas finansowania, ale drożej – na łączny koszt kredytu wpływa suma odsetek, prowizje czy też koszty ubezpieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że walka o tańszą hipotekę jest możliwa, a niezależny konsultant na pewno pomoże wyjść z tej potyczki z tarczą.

 

Katarzyna Pietras

Ekspert mFinanse

Kraków

Jeśli artykuł nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania, skontaktuj się ze mną.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kredycie hipotecznym?
Wypełnij formularz - Ekspert mFinanse skontaktuje się z Tobą.Nota prawna

test