O co pytać w banku, gdy szukasz kredytu hipotecznego?

Poznaj najważniejsze pytania, jakie musisz zadać sobie oraz ekspertowi finansowemu, gdy poszukujesz kredytu hipotecznego.

Zapewne tylko raz w życiu spotkasz się z kredytem hipotecznym. Wybierając się do banku powinieneś wiedzieć o co zapytać, aby dostać dokładnie to, czego potrzebujesz.

Decydując się na zakup mieszkania, domu czy działki nie zawsze zadajesz sobie pytanie o to, jak sfinansować wymarzoną nieruchomość. Wiesz przecież, że zwrócisz się do banku i wystąpisz o kredyt na najlepszych możliwych warunkach. Kwestia jednak, co dalej, na co musisz zwrócić uwagę i w końcu, do którego banku powinieneś się udać?

Na początek Twoje możliwości

Pierwsze pytanie nasuwa się samo: czy aby na pewno mam wymaganą zdolność kredytową? Słuszne podejście, ponieważ bank na pewno ją zbada zanim wyda decyzję o udzieleniu finansowania. I zrobi to w pierwszej kolejności, jak tylko złożysz wymagane dokumenty i wnioski.

Poznaj 10 sposobów na zwiększenie swojej zdolności kredytowej.

Obliczenie zdolności kredytowej opiera się na wielu zmiennych – począwszy od sprawdzenia Twojej historii w bazach BIK, przez wysokość osiąganych dochodów, a kończąc na liczbie zobowiązań, stanie cywilnym czy kosztach utrzymania. Każdy bank indywidualnie wylicza zdolność kredytową i to wyłącznie na podstawie sobie tylko znanych kryteriów, przez co ostateczna wartość finansowania może być różna w zależności od polityki danej instytucji.

 

Oblicz zdolność kredytowąlat


 

Później już z górki

Co za ulga! Bank zbadał Twoją zdolność kredytową, możesz otrzymać finansowanie i cieszysz się na samą myśl o tym, że niedługo spełnisz swoje marzenie – kupisz wymarzoną nieruchomość. Ale poczekaj, nie tak prędko. Nim złożysz swój podpis na umowie, zapytaj o parę innych, istotnych kwestii.

Po pierwsze, zdecyduj o wysokości wkładu własnego. Wiedz, że ma on wpływ na wysokość oprocentowania, a więc na łączny koszt kredytu. Występuje tu prosta zależność: im więcej wyłożysz gotówki na początek, tym mniejsze będzie ryzyko dla banku, aby skredytować zakup Twojej nieruchomości.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze kredytu hipotecznego, skontaktuj się z ekspertem mFinanse

Po drugie, dopytaj o oprocentowanie i opłaty dodatkowe. W tym przypadku największy wpływ masz na marżę, która podlega negocjacjom. Bardzo często możesz zdecydować, czy ma być wyższa w zamian za brak prowizji czy niższa, ale w imię większego zysku dla banku na początek.

Po trzecie w końcu, zapytaj o rodzaj raty (równe, malejące), nadpłaty lub możliwość wcześniejszego zakończenia kredytowania, a także – co również bardzo ważne – o ubezpieczenia kredytu hipotecznego. Gdybyś jednak nie czuł się na siłach stawać w szranki z bankiem samodzielnie, zawsze możesz zwrócić się do niezależnego eksperta finansowego.

 

Magdalena Zychowicz

Ekspert mFinanse

Kielce

Jeśli artykuł nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania, skontaktuj się ze mną.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kredycie hipotecznym?
Wypełnij formularz - Ekspert mFinanse skontaktuje się z Tobą.Nota prawna

test