Kredyt hipoteczny dla singla – czy go dostanę?

Sprawdź, co musisz zrobić, żeby na własną rękę wziąć kredyt i kupić wymarzoną nieruchomość.

Życie w pojedynkę nie zawsze bywa łatwe, nawet jeśli jest konsekwencją świadomej decyzji. Trudności mogą pojawić się choćby przy okazji zakupu własnego lokum, ale fortunnie i na to banki znalazły rozwiązanie.

Nie wiadomo, dlaczego w Polsce utarło się przekonanie, że jak mowa o kredycie hipotecznym, to zawsze musi on dotyczyć małżonków. Owszem, rządowe programy wspierające zakup pierwszej własnej nieruchomości skierowane są przede wszystkim do młodych ludzi w sformalizowanych związkach i to oni umacniają ten stereotyp. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać bank, który pomoże kupić mieszkanie na własną rękę.

Od czego zacząć?

Zacznij od tego, od czego zaczynają wszyscy, czyli od zbadania zdolności kredytowej. Musisz jednak pamiętać, że wnioskując o kredyt samodzielnie może być ona niższa niż gdybyś występował do banku wspólnie z drugą osobą. Jeśli jednak Twoje dochody są odpowiednio wysokie, nie powinno być większych problemów z uzyskaniem finansowania.

Poznaj 10 sposobów na zwiększenie swojej zdolności kredytowej.

Kolejnym krokiem do własnego mieszkania jest określenie wkładu własnego. Im więcej, tym lepiej. Od wartości wkładu własnego zależy wysokość oprocentowania, ponieważ im mniej bank pożyczy, tym mniej ryzykuje, a więc taniej sfinansuje nieruchomość.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze kredytu hipotecznego, skontaktuj się z ekspertem mFinanse

Co jeszcze?

W związku z tym, że samodzielnie wnioskujesz o kredyt hipoteczny, może się jednak okazać, że wymagane będzie poręczenie osoby trzeciej. Tak sytuacja będzie miała miejsce, gdy bank uzna wiarygodność kredytobiorcy – na przykład z powodu młodego wieku lub krótkiego stażu zawodowego – za niewystarczającą. Nie jest to jednak standardem, natomiast warto mieć to na uwadze starając się o sfinansowanie nieruchomości.

Mówiąc wprost – kredyt hipoteczny w pojedynkę jest jak najbardziej możliwy, natomiast mniejsza liczba banków może być zainteresowana jego udzieleniem. Mogą również pojawić się dodatkowe wymagania wobec samodzielnego kredytobiorcy, ale żaden bank nie stawia ich dla zasady, tylko dba o bezpieczeństwo, także Twoje. Aby jednak nie popaść w zniechęcenie i frustrację chodząc od oddziału do oddziału, warto udać się do pośrednika finansowego.

 

Jarosław Ryć-Pacholczyk

Ekspert mFinanse

Warszawa

Jeśli artykuł nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania, skontaktuj się ze mną.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kredycie hipotecznym?
Wypełnij formularz - Ekspert mFinanse skontaktuje się z Tobą.Nota prawna

test