Jak obliczyć zdolność kredytową pod kredyt hipoteczny?

Jej sprawdzenie jest jednym z kluczowych punktów na liście rzeczy do wykonania przed wzięciem kredytu. Jak to zrobić?

Kredyt hipoteczny pod zakup nieruchomości to długofalowe zobowiązanie, do którego powinieneś się odpowiednio przygotować. Zdolność kredytowa – jej sprawdzenie jest jednym z kluczowych punktów na liście rzeczy do wykonania przed wzięciem kredytu. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Niestety, nie ma jednego ogólnego wzoru, dzięki któremu magicznie – po podstawieniu odpowiednich danych – obliczysz dokładną zdolność kredytową. Każdy bank udzielający kredytów hipotecznych posiada swoją własną politykę i wytyczne, dlatego w różnych instytucjach Twoja zdolność może się zdecydowanie różnić.

 

Oblicz zdolność kredytowąlat


 

W obliczaniu zdolności kredytowej najlepiej poprosić o pomoc eksperta finansowego, który szacunkowo wyliczy ją dla Ciebie na podstawie przekazanych danych. Są to:

  • źródło i wysokość dochodów, czyli wszystkie miejsca, z których czerpiesz dochody wraz z kwotami wpływającymi na konto, np. wysokość pensji etatowej (średniomiesięczny dochód netto z ostatnich kilku miesięcy), renta, emerytura, umowy zlecenie, przychody z działalności gospodarczej lub dodatkowe przychody pochodzące np. z wynajmu nieruchomości,
  • twój wiek oraz wiek osób, z którymi będziesz ubiegać się o kredyt hipoteczny,
  • liczba osób na Twoim utrzymaniu w gospodarstwie domowym, gdzie podajesz liczbę osób będących na Twoim utrzymaniu (np. dzieci, partner, jeśli sam nie zarabia),
  • stałe, comiesięczne koszty życia określające kwotę, jaką Ty i Twoja rodzina wydajecie na przeżycie,
  • Twoje bankowe zobowiązania finansowe, jak i zobowiązania innych osób biorących kredyt razem z Tobą (raty, kredyty, debety, limity na kartach kredytowych itp.),
  • inne zobowiązania, jak np. alimenty, wypłacane renty czy pożyczki parabankowe,
  • zobowiązania bankowe zaciągnięte w prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej (jeśli jest jednym z Twoich źródeł przychodu).

Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze kredytu hipotecznego, skontaktuj się z ekspertem mFinanse

Przekazanie powyższych informacji ekspertowi pomoże przygotować symulację określającą Twoją wstępną zdolność kredytową, a co za tym idzie – pokaże mniej więcej, ile środków jesteś w stanie otrzymać w kredycie hipotecznym.

Dowiedz się, jak dobrać kwotę kredytu do swoich możliwości finansowych.

 

Mirosław Lechowicz

Ekspert mFinanse

Wrocław

Jeśli artykuł nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania, skontaktuj się ze mną.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kredycie hipotecznym?
Wypełnij formularz - Ekspert mFinanse skontaktuje się z Tobą.Nota prawna

test